Vitality Blast

Vitality T20 Blast 2019: Schedule, Fixtures, Squads, Venues and Broadcast Details

The 2019 season of the Vitality T20 Blast commences on July 18, 2019. Due to the ICC Cricket World Cup this year, the fixtures are pushed back slightly later than usual and the tournament will come to an end towards the end of September.

Defending champions Worchestershire Rapids and 17 other teams will take part in the competition.


All the 18 teams are divided into two groups – the North division and the South division. The top-four teams from each group will compete against each other in the quarter-finals, followed by the semi-finals and the grand final.

A total of 22 venues will host the tournament. However, the venues for the quarter-finals are yet to be announced.

North Division


  • Derbyshire
  • Durham
  • Lancashire
  • Leicestershire
  • Northamptonshire
  • Nottinghamshire
  • Warwickshire
  • Worcestershire
  • Yorkshire

South Division

  • Essex
  • Glamorgan
  • Gloucestershire
  • Hampshire
  • Kent
  • Middlesex
  • Somerset
  • Surrey
  • Sussex

Fixtures

Thursday, July 18: Middlesex v Essex (Lord’s); Nottinghamshire v Worcestershire (Trent Bridge); Glamorgan v Somerset (Sophia Gardens, Cardiff).

Friday, July 19: Durham v Northamptonshire (Emirates Riverside); Essex v Surrey (Chelmsford); Worcestershire v Birmingham Bears (New Road); Gloucestershire v Glamorgan (Cheltenham); Hampshire v Sussex (Ageas Bowl); Yorkshire v Nottinghamshire (Emerald Headingley); Leicestershire v Lancashire (The Fischer County Ground, Grace Road).

Saturday, July 20: Kent v Somerset (Canterbury); Derbyshire v Yorkshire (Chesterfield).

Sunday, July 21: Lancashire v Durham (Emirates Old Trafford); Birmingham Bears v Leicestershire (Edgbaston); Hampshire v Kent (Ageas Bowl).

Tuesday, July 23: Birmingham Bears v Derbyshire (Edgbaston); Leicestershire v Yorkshire (The Fischer County Ground, Grace Road); Surrey v Middlesex (Kia Oval).

Wednesday, July 24: Sussex v Hampshire (The 1st Central County Ground); Nottinghamshire v Northamptonshire (Trent Bridge).

Thursday, July 25: Yorkshire v Lancashire (Emerald Headingley); Gloucestershire v Middlesex (Cheltenham); Surrey v Glamorgan (Kia Oval).

Friday, July 26: Northamptonshire v Birmingham Bears (Northampton); Somerset v Hampshire (The Cooper Associates County Ground); Leicestershire v Durham (The Fischer County Ground, Grace Road); Lancashire v Worcestershire (Emirates Old Trafford); Kent v Essex (Canterbury); Derbyshire v Nottinghamshire (The County Ground, Derby); Sussex v Surrey (The 1st Central County Ground); Glamorgan v Middlesex (Sophia Gardens, Cardiff).

Saturday, July 27: Essex v Gloucestershire (Chelmsford); Nottinghamshire v Leicestershire (Trent Bridge).

Sunday, July 28: Worcestershire v Durham (New Road); Somerset v Sussex (The Cooper Associates County Ground); Derbyshire v Lancashire (The County Ground, Derby); Northamptonshire v Yorkshire (Northampton).

Tuesday, July 30: Surrey v Kent (Kia Oval).

Wednesday, July 31: Worcestershire v Derbyshire (New Road); Durham v Leicestershire (Emirates Riverside).

Thursday, August 1: Essex v Hampshire (Chelmsford); Middlesex v Kent (Lord’s); Glamorgan v Gloucestershire (Sophia Gardens, Cardiff).

Friday, August 2: Yorkshire v Worcestershire (Emerald Headingley); Sussex v Kent (The 1st Central County Ground); Somerset v Surrey (The Cooper Associates County Ground); Northamptonshire v Derbyshire (Northampton); Gloucestershire v Essex (The Brightside Ground, Bristol); Durham v Lancashire (Emirates Riverside); Hampshire v Glamorgan (Ageas Bowl); Nottinghamshire v Birmingham Bears (Trent Bridge).

Saturday, August 3: Lancashire v Nottinghamshire (Emirates Old Trafford).

Sunday, August 4: Kent v Hampshire (Beckenham); Middlesex v Somerset (Richmond); Gloucestershire v Sussex (The Brightside Ground, Bristol); Yorkshire v Birmingham Bears (Emerald Headingley); Worcestershire v Leicestershire (New Road).

Tuesday, August 6: Sussex v Glamorgan (The 1st Central County Ground).

Wednesday, August 7: Gloucestershire v Kent (The Brightside Ground, Bristol); Essex v Somerset (Chelmsford); Northamptonshire v Durham (Northampton); Leicestershire v Birmingham Bears (The Fischer County Ground, Grace Road).

Thursday, August 8: Middlesex v Surrey (Lord’s).

Friday, August 9: Lancashire v Yorkshire (Emirates Old Trafford); Derbyshire v Durham (The County Ground, Derby); Glamorgan v Essex (Sophia Gardens, Cardiff); Hampshire v Somerset (Ageas Bowl); Surrey v Gloucestershire (Kia Oval); Sussex v Middlesex (The 1st Central County Ground); Birmingham Bears v Nottinghamshire (Edgbaston); Leicestershire v Northamptonshire (The Fischer County Ground, Grace Road).

Saturday, August 10: Somerset v Kent (The Cooper Associates County Ground).

Sunday, August 11: Durham v Nottinghamshire (Emirates Riverside); Worcestershire v Northamptonshire (New Road); Birmingham Bears v Lancashire (Edgbaston); Middlesex v Gloucestershire (TBC); Glamorgan v Surrey (Sophia Gardens, Cardiff); Yorkshire v Derbyshire (Emerald Headingley).

Tuesday, August 13: Gloucestershire v Hampshire (The Brightside Ground, Bristol); Derbyshire v Worcestershire (The County Ground, Derby).

Wednesday, August 14: Essex v Middlesex (Chelmsford); Kent v Glamorgan (Canterbury); Northamptonshire v Lancashire (Northampton).

Thursday, August 15: Durham v Worcestershire (Emirates Riverside); Surrey v Sussex (Kia Oval); Derbyshire v Leicestershire (The County Ground, Derby).

Friday, August 16: Somerset v Gloucestershire (The Cooper Associates County Ground); Yorkshire v Durham (Emerald Headingley); Nottinghamshire v Derbyshire (Trent Bridge); Northamptonshire v Leicestershire (Northampton); Lancashire v Birmingham Bears (Emirates Old Trafford); Kent v Sussex (Canterbury); Hampshire v Surrey (Ageas Bowl); Essex v Glamorgan (Chelmsford).

Thursday, August 22: Sussex v Essex (The 1st Central County Ground); Middlesex v Hampshire (Lord’s).

Friday, August 23: Kent v Surrey (Canterbury); Durham v Yorkshire (Emirates Riverside); Birmingham Bears v Worcestershire (Edgbaston); Derbyshire v Northamptonshire (The County Ground, Derby); Leicestershire v Nottinghamshire (The Fischer County Ground, Grace Road); Gloucestershire v Somerset (The Brightside Ground, Bristol).

Saturday, August 24: Somerset v Glamorgan (The Cooper Associates County Ground); Middlesex v Sussex (Uxbridge).

Sunday, August 25: Leicestershire v Derbyshire (The Fischer County Ground, Grace Road); Hampshire v Essex (Ageas Bowl); Worcestershire v Lancashire (New Road); Birmingham Bears v Northamptonshire (Edgbaston); Nottinghamshire v Yorkshire (Trent Bridge).

Monday, August 26: Glamorgan v Sussex (Sophia Gardens, Cardiff); Lancashire v Derbyshire (Emirates Old Trafford).

Tuesday, August 27: Surrey v Somerset (Kia Oval); Durham v Birmingham Bears (Emirates Riverside).

Wednesday, August 28: Worcestershire v Nottinghamshire (New Road).

Thursday, August 29: Kent v Gloucestershire (Canterbury); Surrey v Essex (Kia Oval); Yorkshire v Northamptonshire (Emerald Headingley); Hampshire v Middlesex (Ageas Bowl).

Friday, August 30: Glamorgan v Hampshire (Sophia Gardens, Cardiff); Nottinghamshire v Durham (Trent Bridge); Lancashire v Leicestershire (Emirates Old Trafford); Somerset v Middlesex (The Cooper Associates County Ground); Sussex v Gloucestershire (The 1st Central County Ground); Birmingham Bears v Yorkshire (Edgbaston); Essex v Kent (Chelmsford); Northamptonshire v Worcestershire (Northampton).

Wednesday, September 4-Saturday, September 7: Quarter-finals (one per day).

Saturday, September 21: Semi-Finals and Final (Edgbaston)

Squads

Sussex
Luke Wright (c), Jofra Archer, Will Beer, Danny Briggs, Tom Bruce, Michael Burgess, Laurie Evans, George Garton, Rashid Khan, Delray Rawlins, Ollie Robinson, Phil Salt, David Wiese.

Middlesex
Dawid Malan (c), George Scott, Dwayne Bravo, Hilton Cartwright, Stevie Eskinazi, James Fuller, Nick Gubbins, James Harris, Tom Helm, Ravi Patel, John Simpson, Nathan Sowter, Paul Stirling.

Somerset
Lewis Gregory (c), Tom Abell, Corey Anderson, Dominic Bess, Josh Davey, Steven Davies, Ben Green, Jamie Overton, James Hildreth, Johann Myburgh, Peter Trego, Roelof van der Merwe, Max Waller, Babar Azam.

Nottinghamshire
Dan Christian (c), Jake Libby, Chris Nash, Steven Mullaney, Riki Wessels, Harry Gurney, Luke Fletcher, Matt Carter, Samit Patel, Tom Moores, Ish Sodhi, Billy Root.

Warwickshire
Colin de Grandhomme, Ian Bell, Sam Hain, Jeetan Patel, Grant Elliot (c), Dominic Sibley, Tim Ambrose, Boyd Rankin, Olly Stone, Josh Poysden, Adam Hose, Will Rhodes, Oliver Hannon-Dalby.

Durham
Tom Latham (c), Graham Clark, James Weighell, Ben Stokes, Paul Collingwood, Will Smith, Gareth Harte, Nathan Rimmington, Stuart Poynter, Ryan Pringle, Barry McCarthy, Chris Rushworth, Imran Tahir, Ben Whitehead.

Northamptonshire
Alex Wakely (c), Nathan Buck, Seekkuge Prasanna, Joshua Cobb, Steven Crook, Ben Duckett, Brett Hutton, Rory Kleinveldt, Richard Levi, Ben Sanderson, Charlie Thurston, Ricardo Vasconcelos, Graeme White.

Lancashire
Liam Livingstone (c), Karl Brown, Arron Lilley, Jordan Clark, James Faulkner, Steven Croft, Alex Davies, Keaton Jennings, Toby Lester, Joe Mennie, Graham Onions, Matthew Parkinson, Stephen Parry, Dane Vilas.

Derbyshire
Gary Wilson (c), Ben Slater, Matthew Critchley, Matt McKiernan, Callum MacLeod, Wayne Madsen, Alex Hughes, Daryn Smit, Anuj Dal, Wahab Riaz, Hardus Viljoen, Lockie Ferguson, Safyaan Sharif, Ravi Rampaul.

Leicestershire
Colin Ackermann (c), Mohammad Abbas, Lewis Hill, Zak Chappell, Mark Cosgrove, Cameron Delport, Mohammad Nabi, Neil Dexter, Gavin Griffiths, Paul Horton, Callum Parkinson, Ben Raine, Rob Sayer, Tom Wells.

Yorkshire
Steven Patterson (c), Gary Ballance, Matthew Fisher, Harry Brook, Tom Kohler-Cadmore, Adam Lyth, Jonathan Tattersall, Tim Bresnan, Jack Leaning, Azeem Rafiq, Jack Brooks, Ben Coad, Josh Shaw.

Worcestershire
Brett D’ Oliveira (c), Martin Guptill, Joe Clarke, Callum Ferguson, Daryl Mitchell, Ben Cox, Dillon Pennington, Ross Whiteley, Ed Barnard, Luke Wood, Patrick Browne, George Rhodes, Andy Carter.

Surrey
Jade Dernbach (c), Gareth Batty, Ryan Patel, Scott Borthwick, Rory Burns, Rikki Clarke, Matt Dunn, Ben Foakes, Will Jacks, Morne Morkel, Mathew Pillans, Ollie Pope, Jamie Smith, Freddie van den Bergh.

Glamorgan
Colin Ingram (c), Andrew Salter, Kiran Carlson, Graham Wagg, Craig Meschede, David Lloyd, Usman Khawaja, Lukas Carey, Timm van der Gugten, Shaun Marsh/Fakhar Zaman, Chris Cooke, Michael Hogan, Aneurin Donald, Ruaidhri Smith.

Kent
Sam Billings (c), Daniel Bell-Drummond, Adam Milne, Alex Blake, Carlos Brathwaite, Joe Denly, Calum Haggett, Sean Dickson, Heino Kuhn, Harry Podmore, Imran Qayyum, Ivan Thomas.

Gloucestershire
Michael Klinger (c), Miles Hammond, George Hankins, Benny Howell, Ian Cockbain, Jack Taylor, Ryan Higgins, Chris Liddle, Graeme van Buuren, Gareth Roderick, Thisara Perera, David Payne, Liam Norwell, Matt Taylor, Thomas Smith.

Essex
Ryan Ten Doeschate (c), Adam Wheater, Ravi Bopara, Varun Chopra, Matt Coles, Sa Cook, Simon Harmer, Dan Lawrence, Jamie Porter, Matt Quinn, Neil Wagner, Tom Westley, Ashar Zaidi, Adam Zampa

Hampshire
James Vince (c), Colin Munro, Lewis McManus, Sean Ervine, Chris Wood, Rilee Rossouw, Sam Northeast, Joe Weatherley, Gareth Berg, Ryan Stevenson, Liam Dawson, Kyle Abbott, Tom Alsop, Mujeeb Ur Rahman

Broadcast

  • Sky Sports – (England)
  • Ten Sports – (Pakistan, UAE)
  • Fox Sports – (Australia)
  • Super Sports – (South Africa)
  • SKY Sport – (New Zealand)
  • LEMAR Tv – (Afghanistan)

Also, the matches of respective teams can be streamed LIVE on their youtube channels.

LOVED it? LIKE it!




This article was first published on CricketTimes.com.
For latest cricket news and updates, visit https://crickettimes.com or follow us on Google News.

Share it with a Cricket fan!

Anirudh is a die-hard cricket fan, loves playing, watching and talking about cricket. Cricket is his Religion & 'Sachin Tendulkar' his GOD. His motto of life is Eat, Sleep, Cricket, REPEAT!! You can write to him at anirudhsingh2904@gmail.com or get in touch with him on twitter.