Shreyas Iyer, Dinesh Karthik, Vijay Hazare Trophy 2019

Vijay Hazare Trophy 2019: Schedule, Groups, Teams, Live Streaming and Broadcast details

India’s premier domestic one-day tournament is all set to begin from September 24 as thirty-eight teams will compete for the Vijay Hazare Trophy.


Each team will face the remaining teams in their respective groups. The top two teams from Group A and Group B will directly qualify for the quarter-finals. The team at No.5 on combining these two Group tables will be the 5th entrant to the knockouts. The sides that end up in the top two from Elite Group C and the table-topper of the Plate Group will fill the remaining three places.

All the knockout matches will be played in the same city which will be announced towards the end of the tournament.


Groups and Teams:

Elite Group A in Bengaluru from September 24 to October 13: (Mumbai, Saurashtra, Andhra, Chhattisgarh, Hyderabad, Karnataka, Jharkhand, Goa, Kerala)

Elite Group B in Vadodara from September 24 to October 13: (Delhi, Vidarbha, Maharashtra, Himachal Pradesh, Baroda, Odisha, Uttar Pradesh, Haryana, Punjab)

Elite Group C in Jaipur from September 24 to October 16: (Gujarat, Bengal, Tamil Nadu, Rajasthan, Jammu & Kashmir, Tripura, Madhya Pradesh, Railways, Bihar, Services)

Plate Group in Dehradun from September 24 to October 16: (Assam, Manipur, Uttarakhand, Meghalaya, Puducherry, Arunachal Pradesh, Sikkim, Mizoram, Nagaland, Chandigarh)

Vijay Hazare Trophy 2019 Complete Schedule:

Date Group Match Venue Time (IST)
September 24 Round I Elite Group A Mumbai v Saurashtra Bengaluru 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group A Andhra v Chhattisgarh Bengaluru 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group A Hyderabad v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group B Delhi v Vidarbha Vadodara 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group B Maharashtra v Himachal Vadodara 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group B Baroda v Odisha Vadodara 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group C Gujarat v Bengal Jaipur 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group C Tamil Nadu v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
September 24 Round I Elite Group C J&K v Tripura Jaipur 9:00 AM
September 24 Round I – Plate Nagaland v Manipur Dehradun 9:00 AM
September 24 Round I – Plate Meghalaya v Sikkim Dehradun 9:00 AM
September 24 Round I – Plate Arunachal Pradesh v Mizoram Dehradun 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group A Mumbai v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group A Hyderabad v Goa Bengaluru 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group A Kerala v Chhattisgarh Bengaluru 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group B Delhi v Haryana Vadodara 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group B Baroda v Uttar Pradhesh Vadodara 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group B Punjab v Himachal Vadodara 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group C Madhya Pradesh v Tripura Jaipur 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group C Railways v Bihar Jaipur 9:00 AM
September 25 Round II – Elite Group C Services v Tamil Nadu Jaipur 9:00 AM
September 25 Round II – Plate Assam v Mizoram Dehradun 9:00 AM
September 25 Round II – Plate Uttarakhand v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
September 25 Round II – Plate Pondicherry v Meghalaya Dehradun 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group A Andhra v Goa Bengaluru 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group A Kerala v Saurashtra Bengaluru 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group A Karnataka v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group B Maharashtra v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group B Punjab v Vidarbha Vadodara 9:00 AM
September 26 Round III – Elite Group B Odisha v Haryana Vadodara 9:00 AM
September 27 Round III – Elite Group C Madhya Pradesh v Railways Jaipur 9:00 AM
September 27 Round III – Elite Group C Services v Tripura Jaipur 9:00 AM
September 27 Round III – Elite Group C J&K v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
September 27 Round III – Plate Assam v Uttarakhand Dehradun 9:00 AM
September 27 Round III – Plate Pondicherry v Mizoram Dehradun 9:00 AM
September 27 Round III – Plate Arunachal Pradesh v Sikkim Dehradun 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group A Andhra v Hyderabad Bengaluru 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group A Chhattisgarh v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
September 28 Round IV – Plate Assam v Nagaland Dehradun 9:00 AM
September 28 Round IV – Plate Pondicherry v Manipur Dehradun 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group A Saurashtra v Goa Bengaluru 9:00 AM
September 28 Round IV – Plate Meghalaya v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group B Maharashtra v Baroda Vadodara 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group B Himachal v Odisha Vadodara 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group B Vidarbha v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group C Madhya Pradesh v Gujarat Jaipur 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group C Services v Bengal Jaipur 9:00 AM
September 28 Round IV – Elite Group C Tamil Nadu v Bihar Jaipur 9:00 AM
September 30 Round V – Plate Assam v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
September 30 Round V – Plate Nagaland v Mizoram Dehradun 9:00 AM
September 30 Round V – Plate Manipur v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group A Mumbai v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group A Andhra v Kerala Bengaluru 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group A Saurashtra v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group B Delhi v Odisha Vadodara 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group B Maharashtra v Punjab Vadodara 9:00 AM
September 29 Round V – Elite Group B Vidarbha v Haryana Vadodara 9:00 AM
September 30 Round V – Elite Group C Madhya Pradesh v Bihar Jaipur 9:00 AM
September 30 Round V – Elite Group C Gujarat v Tripura Jaipur 9:00 AM
September 30 Round V – Elite Group C Bengal v J&K Jaipur 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group C Tamil Nadu v Bengal Jaipur 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group C Railways v Services Jaipur 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group C Gujarat v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 01 Round VI – Plate Uttarakhand v Pondicherry Dehradun 9:00 AM
October 01 Round VI – Plate Nagaland v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 01 Round VI – Plate Meghalaya v Manipur Dehradun 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group A Mumbai v Kerala Bengaluru 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group A Hyderabad v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group A Chhattisgarh v Goa Bengaluru 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group B Delhi v Punjab Vadodara 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group B Baroda v Haryana Vadodara 9:00 AM
October 01 Round VI – Elite Group B Himachal v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group C Railways v J&K Jaipur 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group C Gujarat v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group C Bengal v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 04 Round VIII – Elite Group C Madhya Pradesh v Services Jaipur 9:00 AM
October 04 Round VIII – Elite Group C Tamil Nadu v J&K Jaipur 9:00 AM
October 04 Round VIII – Elite Group C Tripura v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 03 Round VII – Plate Uttarakhand v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
October 03 Round VII – Plate Nagaland v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
October 03 Round VII – Plate Manipur v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group A Mumbai v Andhra Bengaluru 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group A Hyderabad v Chhattisgarh Bengaluru 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group A Saurashtra v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group B Delhi v Maharashtra Vadodara 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group B Baroda v Himachal Vadodara 9:00 AM
October 03 Round VII – Elite Group B Vidarbha v Odisha Vadodara 9:00 AM
October 06 Round IX – Elite Group C Railways v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 06 Round IX – Elite Group C Services v J&K Jaipur 9:00 AM
October 06 Round IX – Elite Group C Tamil Nadu v Tripura Jaipur 9:00 AM
October 04 Round VIII – Plate Assam v Pondicherry Dehradun 9:00 AM
October 04 Round VIII – Plate Meghalaya v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
October 04 Round VIII – Plate Mizoram v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group A Mumbai v Goa Bengaluru 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group A Hyderabad v Saurashtra Bengaluru 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group A Kerala v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group B Delhi v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group B Baroda v Vidarbha Vadodara 9:00 AM
October 05 Round VIII – Elite Group B Punjab v Haryana Vadodara 9:00 AM
October 07 Round X – Elite Group C Madhya Pradesh v Bengal Jaipur 9:00 AM
October 07 Round X – Elite Group C Railways v Gujarat Jaipur 9:00 AM
October 07 Round X – Elite Group C J&K v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 06 Round IX – Plate Uttarakhand v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 06 Round IX – Plate Pondicherry v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
October 06 Round IX – Plate Meghalaya v Mizoram Dehradun 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group A Andhra v Saurashtra Bengaluru 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group A Chhattisgarh v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group A Karnataka v Goa Bengaluru 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group B Maharashtra v Vidarbha Vadodara 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group B Himachal v Haryana Vadodara 9:00 AM
October 07 Round IX – Elite Group B Odisha v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
October 09 Round XI – Elite Group C Railways v Tamil Nadu Jaipur 9:00 AM
October 09 Round XI – Elite Group C Services v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 09 Round XI – Elite Group C Bengal v Tripura Jaipur 9:00 AM
October 07 Round X – Plate Assam v Manipur Dehradun 9:00 AM
October 07 Round X – Plate Uttarakhand v Nagaland Dehradun 9:00 AM
October 07 Round X – Plate Arunachal Pradesh v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group A Mumbai v Hyderabad Bengaluru 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group A Andhra v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group A Kerala v Goa Bengaluru 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group B Delhi v Baroda Vadodara 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group B Maharashtra v Odisha Vadodara 9:00 AM
October 09 Round X – Elite Group B Punjab v Uttar Pradesh Vadodara 9:00 AM
October 10 Round XII – Elite Group C Madhya Pradesh v J&K Jaipur 9:00 AM
October 10 Round XII – Elite Group C Services v Gujarat Jaipur 9:00 AM
October 10 Round XII – Elite Group C Bengal v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 09 Round XI – Plate Uttarakhand v Meghalaya Dehradun 9:00 AM
October 09 Round XI – Plate Pondicherry v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 09 Round XI – Plate Manipur v Mizoram Dehradun 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group A Hyderabad v Kerala Bengaluru 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group A Chhattisgarh v Saurashtra Bengaluru 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group A Goa v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group B Baroda v Punjab Vadodara 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group B Himachal v Vidarbha Vadodara 9:00 AM
October 11 Round XI – Elite Group B Uttar Pradesh v Haryana Vadodara 9:00 AM
October 12 Round XIII – Plate Assam v Meghalaya Dehradun 9:00 AM
October 12 Round XIII – Plate Uttarakhand v Mizoram Dehradun 9:00 AM
October 12 Round XIII – Plate Sikkim v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
October 12 Round XIII – Elite Group C Madhya Pradesh v Tamil Nadu Jaipur 9:00 AM
October 12 Round XIII – Elite Group C Railways v Tripura Jaipur 9:00 AM
October 12 Round XIII – Elite Group C Rajasthan v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 10 Round XII – Plate Assam v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
October 10 Round XII – Plate Pondicherry v Nagaland Dehradun 9:00 AM
October 10 Round XII – Plate Manipur v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group A Mumbai v Chhattisgarh Bengaluru 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group A Andhra v Jharkhand Bengaluru 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group A Kerala v Karnataka Bengaluru 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group B Delhi v Himachal Vadodara 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group B Maharashtra v Haryana Vadodara 9:00 AM
October 13 Round XII – Elite Group B Punjab v Odisha Vadodara 9:00 AM
October 14 Round XIV – Plate Uttarakhand v Manipur Dehradun 9:00 AM
October 14 Round XIV – Plate Pondicherry v Chhattisgarh Dehradun 9:00 AM
October 14 Round XIV – Plate Nagaland v Arunachal Pradesh Dehradun 9:00 AM
October 14 Round XIV – Elite Group C Railways v Bengal Jaipur 9:00 AM
October 14 Round XIV – Elite Group C Services v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 14 Round XIV – Elite Group C Gujarat v J&K Jaipur 9:00 AM
October 16 Round XV – Plate Assam v Sikkim Dehradun 9:00 AM
October 16 Round XV – Plate Nagaland v Meghalaya Dehradun 9:00 AM
October 16 Round XV – Plate Mizoram v Chandigarh Dehradun 9:00 AM
October 16 Round XV – Elite Group C Madhya Pradesh v Rajasthan Jaipur 9:00 AM
October 16 Round XV – Elite Group C Gujarat v Tamil Nadu Jaipur 9:00 AM
October 16 Round XV – Elite Group C Tripura v Bihar Jaipur 9:00 AM
October 20 Quarter Final 1 Team 1 v Team 8 TBD 9:00 AM
October 20 Quarter Final 2 Team 2 v Team 7 TBD 9:00 AM
October 21 Quarter Final 3 Team 3 v Team 6 TBD 9:00 AM
October 21 Quarter Final 4 Team 4 v Team 5 TBD 9:00 AM
October 23 Semi Final 1 Winner of QF1 v Winner of QF4 TBD 9:00 AM
October 23 Semi Final 2 Winner of QF2 v Winner of QF3 TBD 9:00 AM
October 25 Final Winner of SF1 v Winner of SF2 TBD 9:00 AM

Live Streaming and Broadcast Details:

The Vijay Hazare Trophy will be broadcasted on Star Sports 1, Star Sports 1 HD, Star Sports 2 and Star Sports 2 HD. The matches can also be streamed live on Hotstar.

However, only knockouts will be telecasted and the group stage is likely to not have any coverage like in the previous seasons.

LOVED it? LIKE it!



This article was first published on CricketTimes.com.
For latest cricket news and updates, visit https://crickettimes.com or follow us on Google News.

Share it with a Cricket fan!

Anirudh is a die-hard cricket fan, loves playing, watching and talking about cricket. Cricket is his Religion & 'Sachin Tendulkar' his GOD. His motto of life is Eat, Sleep, Cricket, REPEAT!! You can write to him at anirudhsingh2904@gmail.com or get in touch with him on twitter.